Fundusz Rozwoju Nauki WUM: dodatkowe 13,8 mln zł na rozwój nauki

Dzięki bardzo dobremu wynikowi ewaluacji jakości działalności naukowej i uzyskaniu przez wszystkie dyscypliny naukowe reprezentowane w WUM wysokiej kategorii A nasza uczelnia otrzymała dodatkowe finasowanie w wysokości 13,8 mln zł na rozwój nauki w latach 2024-2026.

– Zdecydowałem, że środki finansowe uzyskane dzięki pracy i zaangażowaniu wszystkich pracowników WUM zasilą Fundusz Rozwoju Nauki WUM służący wsparciu aktywności naukowej pracowników, doktorantów i studentów naszej Uczelni – mówi rektor prof. Zbigniew Gaciong.

Wynoszące ponad 4,6 mln zł rocznie finansowanie trafiło już od Ministra Nauki do WUM i w ramach Funduszu Rozwoju Nauki WUM przeznaczone jest na:

• wsparcie priorytetowych obszarów badawczych,
  • utworzenie centralnego funduszu publikacyjnego wspierającego publikację prac naukowych w wiodących czasopismach oraz umożliwienie przeprowadzenia korekty językowej tych prac,
  • wsparcie finansowe udziału w międzynarodowych i ogólnopolskich zjazdach naukowych,
  • wsparcie w przygotowywaniu i realizacji projektów (w tym badań klinicznych eksperymentów medycznych),
  • wsparcie studenckiego ruchu naukowego między innymi poprzez wspieranie konferencji studenckich oraz szkolenia z przygotowywanie prac naukowych,
  • program mentoringowy dla doktorantów i kadry akademickiej,
  • wzmocnienie współpracy badawczej z ośrodkami naukowymi o wysokiej renomie w skali międzynarodowej.

Środki od Ministra Nauki WUM uzyskał po przedstawieniu strategii na lata 2024-2026, przygotowanej na potrzeby udziału WUM w następnym konkursie w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” (IDUB). Strategia zawiera opis planowanych działań, które pozwolą naszej uczelni na efektywne przygotowanie się do konkursu, zaplanowanego na 2026 r.